לקרב במקום להרחיק         

*שם
*טלפון
דוא"ל

מה הקשר בין חשבון הבנק שלנו והמערכת הזוגית בה אנו חיים?

זוגיות היא כמו "חשבון בנק" ככל שמפקידים בה יותר מעשים ומילים המביעות אמון, אהבה, תשומת לב וזמן הזוגיות מתפתחת ומעצימה. אך ככל שמחסירים ממנה את המטען הרגשי, מרוקנים אותה מתוכן ואז הצרות מגיעות, רבים לעיתים תכופות, נוצר ריחוק וניכור ביחסים עד כדי רצון להיפרדות וגירושין.

אין ספק שזה לא מה שזוג מייחל לעצמו בתחילת דרכו, כדי להימנע מכך הקדישו תשומת לב ל"טיפים" הבאים, הדרך ליצירת זוגיות מאושרת ויציבה:

מחויבות - זוגיות שיש בה תחושת ביטחון, סיפוק ואושר אינה קורית מעצמה. זוגיות טובה היא תוצאה של התייחסות רצינית של שני בני הזוג לקשר. ה"אנחנו" חייב לקבל מקום חשוב יותר מאשר ה"אני". ה"אנחנו" נבנה מהבנת המטרות המשותפות, הערכים, הציפיות של כל אחד וחיפוש הדרכים להגשמתם. כל אחד מבני הזוג צריך להתאמץ כדי שמערכת היחסים שלו תצליח, עליו להביע זאת במילים מפרגנות וחיוביות, לעשות מעשים שישקפו את אהבתכם לבן/בת הזוג. רגשות של אהבה נוצרים ומתפתחים באמצעות מעשים. ואין סוף למעשי האהבה, למדו להיות מפתיעים ויצירתיים עבור בן זוגכם. אל תחפשו מעשים גדולים, הסתכלו סביבכם התייחסו למעשים היומיומיים ה"קטנים" של החיים.

זמן – לא ניתן לנהל מערכת יחסים תקינה מרחוק. מצאו זמן מידי יום כדי להיות יחד. זוגיות טובה זקוקה לזמן שיאפשר לכם להתעניין אחד בשני, לשתף, להיות מעורבים. כפי שבוודאי הייתם בתחילת הקשר. אל תרשו לעיסוקים אחרים (עבודה, לימודים, משפחה, ילדים ועוד) לקחת את הזמן שלכם כזוג. אל תחכו לחופשה השנתית בלבד כדי להיות יחד. זכרו שגם קפה משותף אחה"צ במרפסת הבית ללא הפרעות, או שעתיים בחוף הים הוא זמן טוב לחיבור ביניכם.

אינטימיות – המשיכה המינית נוטה לדעוך אם מזניחים את הרומנטיקה, את הגוף והאסתטיקה. מצאו את הזמן לעשות יחד דברים, עשו ספורט ביחד או צאו לרקוד- יש בכך יצירת מגע ואינטימיות שרק בני זוג חשים בה. מצאו את הדברים שיגרמו לשניכם יחד הנאה וריגוש. זוגיות ומיניות טובה ממשיכים להתקיים אם מקדישים לה תשומת לב. לשם כך שני בני הזוג צריכים להשקיע ולהפתיע כדי להמשיך ולחוות התלהבות.

תקשורת – תקשורת בהירה וכנה היא הכלי החשוב ביותר לבניית זוגיות מאושרת. אל תפחדו להתמודד עם נושאים בעייתיים, ככל שתתאמצו להסתיר אותם הם יתפשו יותר עוצמה. פיתוח סבלנות, הקשבה וכבוד הדדי הם המאפשרים את ההתמודדות עם הקשיים. הפתיחות והיכולת לדבר על כל נושא מגבירה את תחושת האמון ביחסים. תקשורת חיובית מאופיינת בהתעניינות אמיתית ויומיומית בבן/בת הזוג, במה שעבר עליו במהלך היום ובמה שהוא מרגיש. התעניינות זאת מעמיקה את הקשר ואת הייחודיות שלכם כזוג.

סליחה – גם בזוגיות המאושרת ביותר, לעיתים רבים וכועסים, כל קשת הרגשות הם חלק מחיינו האישיים והזוגיים. החוכמה היא לדעת איך לריב באופן לא הרסני, ללא אלימות, עלבונות או השפלת האחר. ללמוד להביע את דעתנו באמצעות מילים "רכות" כך שבן הזוג יוכל וירצה להקשיב לנו. וגם כשטעינו בדרך עלינו לדעת שאנחנו לא מושלמים, ניתן להתפייס ולסלוח. חשוב לדעת לבקש סליחה על הטעויות שלנו בדיוק כמו שחשוב לאפשר את הכפרה. סליחה אמיתית מעצימה את הזוגיות, היא מאפשרת לזוגיות להמשיך ולהתקיים תוך כדי למידה מתמדת אחד על השני, זוהי למעשה הדרך המובילה לצמיחה משותפת.

גמישות – ככה זה כשיש שניים, לא תמיד נחשוב או נרגיש אותו הדבר, לא תמיד נהיה בעלי רצונות זהים. בנוסף לכך, החיים מטבעם מזמנים הרבה הפתעות והתמודדויות עם אתגרים חדשים ובלתי צפויים. זוגות שמצליחים לחזק אחד את השני ולעבור את המשברים יחד, הם זוגות שגילו גמישות מחשבתית, וויתור ויצירתיות בחיפוש פתרונות. זוגות אלה מוכנים לקבל את השינויים כחלק מהחיים ולכן הם בוחרים להתמודד איתם.

למען אושרכם, השקיעו בזוגיות שלכם ואם אתם חשים בקשיים בקשר הזוגי, טפלו בהם מוקדם ככל האפשר, דחייה או התעלמות אינן פותרות דבר. זוגיות טובה נלמדת, מחקרים מראים שזוגות שלמדו בסדנאות קבוצתיות או אישיות על ה"חיים בזוגיות" משפרים משמעותית את ההנאה מהיחסים שלהם ובונים נישואים יציבים ומספקים יותר.