לקרב במקום להרחיק         

*שם
*טלפון
דוא"ל

יחסים מסוכנים - מי הם הטיפוסים שכדאי להיזהר מהם?

אנשים רבים מגנים על עצמם מפני סכנות האורבות להם ומשלמים סכומי עתק לביטוחים שונים שיגנו עליהם ובכל זאת מדי יום אנשים מכניסים את עצמם למערכות יחסים רגשיות ומסוכנות לא פחות. יחסים העשויים לסכן את ליבם וקיומם הרגשי לשנים רבות של חוסר אמון בזולת, בדידות וכאב. (כתבה זו לא נועדה להפחיד אתכם מיצירת קשר עם המין השני. אלא, לעורר בכם את המודעות לתמרורי האזהרה ולחסוך לכם סבל רב).
אם אתם בקשר או שוקלים להיכנס לקשר, כיצד תזהו אל מי לא להתקרב כדי שלא תשלמו את המחיר הכואב בגלל התפתות להרפתקה חולפת.

בקיצור, מאילו טיפוסים כדאי להתרחק:

גבר נשוי או אישה נשואה – לא משנה כמה המשיכה ביניכם חזקה, כמה התשוקה בוערת, זכרו שזהו קשר לא אמיתי. נכון, ישנם מקרים בודדים בהם זוגות שמנהלים רומן מחוץ לנישואין בסופו של דבר מממשים אותו ועוברים לגור יחד, אבל ברוב המקרים הסיכויים נמוכים למידי. חשבו מהי מידת האמון של מערכת יחסים כזאת לטווח הרחוק וכיצד היא יכולה להשפיע על המשך היחסים, תמיד קיים הסיכון שמי שבוגד איתכם כיום עשוי לבגוד בכם בעתיד. אם חשוב לכם להיות חשובים בחייו של אדם אחר, אל תכניסו את עצמכם מלכתחילה לקשר עם אדם שלא יודע לכבד את בן/בת זוגו הנוכחית. תשאלו את עצמכם האם נוח לכם להכריז בגלוי שאתם ה"פילגש של.." אם אתם מרגישים מידת מה של אי נוחות, אם אתם חיים בהסתרה מתמדת, חייכם אינם אמיתיים וגם לא יוכלו להיות.
מין הוא במקרים רבים גורם מכריע מחוץ לנישואים, אם תורידו ממנו את הריגוש של "מים גנובים ימתקו" ותוסיפו את שגרת החיים של תשלומי משכנתא, הסעות ילדים, קניות ניקיונות וכו' תבינו שגם המין עשוי להיראות אחרת.
אם אתם שוקלים קשר עם אדם נשוי אני מציעה לכם לבדוק היטב מהן המטרות שלכם, הזמן עשוי לחלוף מהר ובסופו של דבר תמצאו את עצמכם בודדים, רק שאיבדתם מספר שנים. תשאלו את עצמכם מדוע אתם בוחרים ליצור קשר עם אדם שאינו פנוי? אולי באופן לא מודע אתם משאירים את עצמכם במצב זהה, כלומר, שגם אתם לא תוכלו להיות פנויים למימוש הקשר. אם זאת אפשרות, כדאי שתפנו למטפל שיעזור לכם לבדוק מהן הסיבות, או מה מקור הפחד שלכם להתמסר לקשר רציני ויציב. תעזרו לעצמכם כדי שתוכלו לקיים קשר זוגי בריא ומספק ותוכלו לחיות חיים זוגיים מלאים ומאושרים ללא רגשות אשמה.

טיפוסים "מכורים" – אלכוהוליסטים, מהמרים, נרקומנים, מכורים לעבודה, לספורט וכד'. אם אדם עוסק בפעילות מסוימת (לא משנה איזו) במקום לחיות את חייו, יש סיכוי שמדובר בהתמכרות. אחת ההבנות הבסיסיות שצריכה להיות לאדם שקושר את גורלו בטיפוס מכור היא שהוא אינו יכול לתקן איש מלבד את עצמו. מכורים הם לעיתים שופעי קסם אישי וכריזמטיים. טבעי לחוש משיכה כלפיהם, לרצות לאהוב אותם ולעזור להם. בנוסף לכך יש משהו משכר בנתינה עצמה לאדם שסובל מהתמכרות, זוהי תחושת סיפוק של מושיע – אדם שנענה לצורך של אדם אחר מבלי להתחשב במחיר שהוא עצמו צריך לשלם. קשר מסוג זה הוא אינו שוויוני תמיד אחד מבני הזוג יהיה הנזקק-המקבל והשני תמיד יהיה המציל-הנותן. קשר כזה המבוסס על מצב בלתי שוויוני הוא מסוכן, המושיע תמיד נמצא בציפייה שהאחר יחלים מ"מחלתו". לעיתים כשזה באמת קורה הם עוזבים ונפרדים מכיוון שהקשר היה מלכתחילה לא מאוזן ולא שוויוני ולכן כשמשהו משתנה (כשמכור חוזר למוטב) משהו משתנה ומתמוטט ביחסים.
התמכרות אינה דומה לכל "מחלה" או בעיה אחרת, התמכרות היא סוג של מחלה שדורשת טיפול ארוך מכיוון שהיא נעוצה בהיסטוריה קדומה. במצבים בהם האדם מצליח להיגמל מההתמכרות שלו פעמים רבות צצות ועולות הבעיות האחרות. זוגיות מסוג זה מתנהלת בעיקר מול ההתמכרות ורק אחר כך מול האדם עצמו ומאפייניו הייחודיים. המכורים מציבים את ההתמכרות שלהם בראש סדרי העדיפויות ובני הזוג נדחקים לסוף הרשימה, נאבקים בלי סוף בדבר שאין בו שליטה. למעשה, אדם מכור קשר את גורלו להתמכרות שלו ולכן אין הוא פנוי לזוגיות בריאה.
ישנם מכורים מסוגים שונים ישנם המכורים לכסף, לעבודה, לספורט אתגרי וכד', לעיתים לוקח זמן (יותר ממפגש אחד) כדי לקבוע אם התנהגות מסוימת חריגה ושונה מהמקובל עד כדי שהיא עשויה לפגוע בכם. כשאתם חשים שמשהו גורם לכם להרים גבה, לתהות..
עצרו! התבוננו! וחישבו! האם זה מתאים לכם להתמודד עם טיפוסים מסוג זה?!

אדם לא ישר - אם אתם עדים להתנהגות שקרית של בן הזוג לבוס, לחברים, להוריו. עליכם להבין שזה לא יפסח עליכם, בסופו של דבר זה יגיע גם אליכם וישפיע גם עליכם. לא מדובר כמובן במה שמכונה "שקרים לבנים" שכולנו משתמשים בהם מידי פעם כדי לא לפגוע באחרים וכדי להחליק מצבים חברתיים. אלא בטיפוסים שזה חלק מאורח חייהם, הם משקרים כדי להימנע מהתמודדות עם מצבים קשים שראוי להתמודד איתם ביושר. תמיד יהיו בידיהם ה"תירוצים" המתאימים להסביר למה הם צודקים, הם לרוב דמגוגים ומצליחים לבלבל ולשכנע את השומעים בצדקתם. לא קל לזהות את הטיפוסים האלה מכיוון שהם "מספרי סיפורים" מצטיינים.
על אנשים כאלה קשה לסמוך במצבי משבר, כי הם תמיד יחפשו וימצאו את המוצא הקל, הם אף פעם לא ייקחו את האחריות על עצמם כדי לא להתמודד עם המציאות הכואבת. אם אתם בוחרים ליצור קשר עם טיפוס לא ישר, אל תשלו את עצמכם שלכם הם אף לא ישקרו. אל תצפו שאדם כזה ישתנה עם הזמן כי זה לא יקרה.

יושר ואמון הם מפתחות יסוד ליצירת קשר יציב ואמין לזוגיות מאושרת ובטוחה לאורך זמן.